środa, 30 września 2015

Przesada, prostota




Przesada
Znaną analogią, przedstawiająca połączenie dwóch działań, jest łączenie bieli i czerni w różne odcienie szarości. Na przykład, jeśli spacerującego powoli przedstawimy jako kolor biały, biegnącego zaś jako czarny, to idącemu w tempie umiarkowanym przypiszemy mieszaninę czerni i bieli. Powstanie odcień szarości, zależny od tempa marszu- im większa prędkość, tym ciemniejszy.
Jacobs, chcąc przesunąć ucznia w jakimś kierunku, może kazać mu przejść z ciemnej szarości w kierunku bieli. Najpierw będzie to surowe, ale z tej surowości wyłonią się umiejętności. Ostatecznie uczeń zdecyduje się na jakiś średni punkt, być może będzie to odcień jasnej szarości.

David Brubeck zauważa: „Często różnica między prawidłowym sposobem wykonywania czegoś a aktualnym usiłowaniem ucznia jest bardzo nieznaczna, ale uczeń nie jest w stanie jej zauważyć. W pewnym szczególnym wypadku Jacobs instruował ucznia, by wymówił Ki- Ti- Ji, potem wziął oddech i następnie wymawiał O- A- U i znowu oddech. Ilustruje to dwa skrajne przykłady oporu jamy ustnej. Trudna do wychwycenia niewielka różnica między brzmieniem ‘a’ jak w wyrazie ‘day’* a samogłoską ‘A’ ma istotne znaczenie dla brzmienia blaszanego instrumentu dętego. Natomiast łatwo da się odczuć i usłyszeć różnicę między Iii a Uuu.

Prostota
Prostota, nie zawiłości wiedzy, umożliwia precyzyjna fizyczną kontrolę niezbędną do wykonywania.

„Badając złożoności ciała, tracimy prostotę i zapędzamy się w zawiłości niemożliwe do zrozumienia. Musimy myśleć prosto. Jeśli miałbym zajmować się mą budową fizyczną, opierając się na swej wiedzy anatomicznej, musiałbym zrezygnować z zawodu przed wielu laty. Badaj kształtowanie artystyczne i uczuciową zawartością artystycznej materii z perspektywy dorosłego człowieka, ale w prostych kwestiach fizjologicznych stosuj podejście dziecka. Z dziecięcego sposobu myślenia pochodzi prostota. Proste zadania wykonuj prosto, nie komplikuj ich.




* w wymowie zbliżone do polskiego ‘e’



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz