czwartek, 4 lutego 2016

Grzegorz Nagórski


ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY





nagórskiSwój debiut profesjonalny rozpoczął na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z projektem "Play Monk" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1984-1986 koncertował z zespołem "AfterAction Satisfaction" Wojciecha Groborza. 

Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendia do dwóch wyższych uczelni muzycznych w USA.

W latach 1990 -1991 studiował w Florida Atlantic University w Boca Raton, a w 1993 roku ukończył University of Miamii. W tamtym okresie współpracował między innymi z : Ira Sullivan’em, oraz wystąpił z: Ray Charls’em, Tito Puente, Joe Henderson'em,Michaelem Brecker’em, Marią Schneider, Phil Woods'em, Slide Hampton'em, Johnem Fedchock'em oraz Red Rodney'em.

Po powrocie do Polski w 1996r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. "Coś dla ludzi".

W roku 1998 wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie z Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Miśkiewiczem oraz specjalnym gościem Joe Lovano.

Jako jedyny polski muzyk w 2000 roku wystąpił z EBU Jazz Orchestra z Bugge Wesseltoft i Lars Erik Gudim w Bergen (Norwegia) oraz nagrał z tą orkiestrą płytę. W roku 2000współpracował z największym aranżerem i kompozytorem wszech czasów Bobem Brookmeyer'em. Wystąpił z nim na festiwalu Salzburger Jazz Herbst (Austria) oraz nagrał płytę "Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer".

W roku 2001 wystąpił z Ewą Urygą z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

W 2002r. Grzegorz Nagórski wziął udział w Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie wystąpił z Janem Ptaszynem Wróblewskim (saksofon, cztery puzony i sekcja rytmiczna). W tym samym roku wystąpił w klubie Porgy & Bess w Wiedniu z projektem Kuby Stankiewicza "Sound pictures".

W 2003r. Grzegorz Nagórski nagrał drugi projekt z Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską "Chopin Songbook". Z programem tym wystąpił na JVC Festival w Warszawie oraz w Grazu i Rzymie. Na przełomnie listopada i grudnia prowadził wykłady na "Cologne Jazz Night" w Kolonii.


Grzegorz Nagórski urodził się 11 kwietnia 1964r. w Tczewie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Liceum Muzycznym im. F. Nowowiejskiego w klasie puzonu prof. Magdy Zawadzkiej (1979-1983). W roku 1987 ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie puzonu Lothara Dziwoki.

Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, G. Nagórski otrzymał stypendia do dwóch wyższych uczelni muzycznych w USA. W latach 1990-1991 studiował w Florida Atlantic University w Boca Raton (Floryda, USA) w klasie puzonu dr. J. Hachkrofta. W 1993 roku ukończył University of Miamii - Studio Music and Jazz Department, gdzie otrzymał tytuł Master Degree in Jazz Performance.

W latach 1992-1994 G. Nagórski był wykładowcą w klasie puzonu jazzowego, zespołów jazzowych, kształcenia słuchu oraz improwizacji w University of Miamii Jazz Department (Florida,USA).


W roku 1994 wziął udział w "Jazz Fest" w University of Wisconsin - Green Bay z trębaczem Bobby Shew oraz wziął udział w Twenty-first Annual International Conference , Boston, Massachusets USA.
Od roku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem "Charlie Persip Super Big Band", z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Yorku.

W roku 1997 r. nagrał płytę z Robertem Majewskim 
W 1998 roku rozpoczął współpracę z Henrykiem Miśkiewiczem , z którym nagrał płytę "Ja nie chcę spać". W tym samym roku koncertował z Wojciechem Staroniewiczem i ze Zbigniewem Namysłowskim, z którymi nagrał płyty "Karambola"(W.Staroniewicz) oraz "3 Nights" (Z. Namysłowski). Płyty H. Miśkiewicza i W. Staroniewicza były nominowane do nagrody Fryderyków.

Od 1994 do 1995r wykładał w klasie puzonu jazzowego i klasycznego, zespołów jazzowych oraz literatury jazzowej w Florida Atlantic University ( Floryda, USA ).
Grzegorz Nagórski prowadził letnie kursy w :
- Green Bay (Wisconsin)
- Pułtusku, Gdańsku (polsko - niemieckie Warsztaty Jazzowe), Trzcielu, Michałowicach, Chodzieży i Puławach.

Od 1999r. jest nauczycielem wydziału jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina na ul. Bednarskiej w Warszawie a od października 2001r. jest starszym wykładowcą Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prowadzi tam zajęcia w klasie puzonu jazzowego i zespołów jazzowych. W roku 2002 rozpoczął pracę w Wieczorowym Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Grzegorz Nagórski koncertował i współpracował z wieloma słynnymi polskimi i zagranicznymi muzykami takimi jak :
- Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Joe Henderson, Michael Brecker, Tito Puente, Ray Charles, Phil Woods, Slide Hampton, Red Rodney, Maria Schneider, Donna Summer, Bob Brookmeyer, Ira Sullivan, Charlie Persip oraz Jazz Big Band Graz.

Wystąpił na wielu estradach muzycznych Europy i Ameryki :
Jazz Jambore, Molde Jazz Festival (Norwegia), Jazz and Blues Festival (Szwecja), Nokia Jazz Festival (Poznań), Hollywood Jazz Festival (USA), Leibnitz Jazz Festival (Austria), Torino Jazz Festival (Włochy), Sunfest Jazz Festival (USA), Salzburger Jazz Herbst (Austria). Na XVIII Konkursie Jazzu Tradycyjnego Grzegorz Nagórski zdobył "Złotą Tarkę" dla najlepszego solisty jazzu tradycyjnego w roku 1983.

W latach 1996-2003 w ankiecie magazynu "Jazz Forum" był wybierany Najlepszym Polskim Puzonistą.

Grzegorz Nagórski działalność artystyczną rozpoczął w czasie studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przed rozpoczęciem studiów współpracował z zespołami: Big Band Gdańsk Jerzego Partyki oraz "New Coast". Z zespołem "Young Power" dokonał dwóch nagrań fonograficznych oraz występował na dużych festiwalach w kraju i za granicą, miedzy innymi wystąpił z tym zespołem na Jazz Jamboree w Warszawie oraz na festiwalach europejskich takich jak : "Jazz and Blues" w Sztokholmie, "Berliner Jazz Tage" i "Molde Jazz Festiwal" w Norwegii.

W tym samym roku rozpoczął współpracę z Jazz Big Banb Graz (Austria) i w 1999 roku nagrał płytę "JBBG plays the music of Ed Neumeister". " Ulice wielkich miast" to tytuł płyty nagranej w 1999 roku z Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Również w 1999 roku nagrał płytę z Izą Zając "Piosenki dla Armstronga" oraz zagrał koncert w Gdańsku Jazzmeni Janowi Pawłowii II, którego efektem jest płyta "Droga do Ciebie".

Puzonista ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych i telewizyjnych.
Wybrana dyskografia :
- Young Power,"Young Power" Polskie Nagrania Muza
- Young Power, "Nam Myo Ho Renge Kyo", Polskie Nagrania
- Open Interest płyta, "A New Kind of High", PAQSALO1
- Robert Majewski, "Coś dla ludzi", CDSound Int.104
- Wojciech Staroniewicz, "Karambola", Allegro \ B52
- Zbigniew Namysłowski, "3 Nights", Polonia Records 174,175
- Jazz Big Band Graz, "Here & There", Mons Records
- Henryk Miśkiewicz, "Ja nie chcę spać", Pomaton EMI
- Inga lewandowska, Kuba Stankiewicz, "Ulice wielkich miast", Koch International
- "Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer", Mons Records
- Claus Raible Sextet, "Loopin' With Lea", ORGM 9724
- Iza Zając, "Piosenki dla Armstronga", PRCD 238
- Jacek Kochan, "Monorian", NotTwo Records
- Kuba Stankiewicz, "Chopin Songbook", CD ACCORD


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz