sobota, 23 maja 2015

Worki powietrzne



Arnold Jacobs - Brian Frederiksen: Song & Wind tłum. Łukasz Michalski

Worki powietrzne różnych kształtów i rozmiarów, torby ze zwykłego papieru i plastikowe - aż do wykonanych z czarnej gumy sześciolitrowych worków anestezjologicznych, oczywiście też podwójne worki anestezjologiczne o pojemności całkowitej od 8 do 10 litrów. Z rurką ciasno wsuniętą do worka, z drugim końcem umieszczonym między zębami przy końcu języka tak, by nie blokować drogi przepływu powietrza.





Zastosowanie worków obejmuje:
Pomiar pojemności życiowej - Dla osób z pojemnością równą lub mniejszą od pojemności worka może być on użyty jako przybliżona miara.

Wdychanie i Wydychanie - Ćwiczenie polegające na opróżnianiu i napełnianiu płuc przez wolne oddychanie kilka razy z rzędu. W tym ćwiczeniu mięśnie poszerzające ‘nauczą się’ pracować niezależnie od mięśni redukujących objętość klatki piersiowej. Ważne jest, by płuca opróżniać i napełniać maksymalnie.
Pobierane jest to samo powietrze które wcześniej opuściło płuca. Ma ono więc zwiększoną zawartość dwutlenku węgla, co zapobiega hiperwentylacji. Można to ćwiczenie powtarzać przez około 20 sekund, nie odczuwając przy tym dolegliwości.

Zastosowanie wraz z instrumentem - Wykonać wdech do wielkości całkowitej pojemności, wytchnąć powietrze do worka napełniając go tak bardzo jak się da, z jednego oddechu. Zamknąć palcem odpływ powietrza z worka. Po uniesieniu instrumentu i przygotowaniu się do grania pobrać powietrze z worka (opróżnić go całkowicie), następnie użyć tego „starego” powietrza do grania na instrumencie. Worek daje wizualny obraz ilości powietrza.

Zamiast rozpoczynania cyklu ćwiczeń z pustym workiem, można dokonać pewnej odmiany i napełnić najpierw worek (jeśli trzeba - to kilkoma oddechami), zatkać go następnie palcem i rozpocząć ćwiczenia po chwili, od głębokiego wydechu i pobrania powietrza z worka.

Dla niektórych może okazać się psychologicznie korzystne rozpoczęcie ćwiczenia od wdechu zamiast od wydechu.

Używając ustnika - bzyczeć na ustniku po umieszczeniu go w rurce wylotowej worka. Całe powietrze użyte podczas bzyczenia pozostanie w worku. Przedstawi to ilość zużytego podczas grania powietrza. Wzmacniając przepływ powietrza szybciej napełniamy worek.

Wykonywanie tych ćwiczeń przed lustrem jest istotne dla obserwowania ruchów ciała. Zapamiętaj widok i uczucie pełnego oddechu. Worek obrazuje, jak wiele powietrza mieści się w pełnym oddechu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz